10 Ağustos 2013 Cumartesi

Yerçekimini Yenmek Mümkün mü?

Levitasyon’un sırrı 

Bilim insanları çok küçük cisimlerin fiziksel bir etki olmadan havaya kaldırılması için inanılmaz bir yöntem buldu. Yeni yayınlanan bir rapora göre bu buluş mikromakinelerin tasarımında devrim yaratacak. Fizikçiler, kuantum kuvvetiyle cisimlerin birbirine yapışmasına neden olan ‘Casimir kuvveti’ni manipüle ederek, cisimleri fiziksel bir etki olmadan havaya kaldırmanın inanılmaz yollarını yarattıklarını açıkladı.


1948’de keşfedilip ilk kez 1997’de ölçülen Casimir kuvveti, bir kertenkelenin yüzeye sadece tek bir parmağının ucuyla yapışabilme becerisinde görülebilir. Saint Andrews Üniversitesi’nden Prof. Ulf Leonhardt ve Dr. Thomas Philbin ise artık Casimir kuvvetini, bir cismi vakumla çekmek için değil geri püskürtmek için kullanabileceklerini söylüyor.

New Journal of Physics’in Ağustos sayısında yazan Leonhardt’ göre, ‘Casimir kuvveti nano dünyasındaki, özellikle de bazı mikro-elektromekanik sistemlerdeki sürtünmenin nihai sebebi. Kuvvet manipüle edilebilirse mikro ve nano makineler daha pürüzsüz ve daha az ya da sıfır sürtünmeyle çalışabilir.

İngiliz bilim insanı, nano dünyasında sürtünmeyi azaltmak için son çözümün doğanın yapışkanlığını geri püskürtmeye çevirmek olduğunu; birbirine yapışmak yerine mikromakinelerin parçalarının fiziksel bir etki olmadan havaya kaldırılacağını da sözlerine ekledi. 

Fakat kuantum kuvveti küçük olduğundan ve sadece dar alanlarda etkili olduğundan bu yöntem sadece mikro cisimlerde uygulanabiliyor. Bilim insanları, bu olayın hava yastıklarından bilgisayar çiplerine kadar çok çeşitli günlük aletin performansını geliştirebileceğini belirtiyor. Ancak Leonhardt’a göre insanların fiziksel bir etki olmadan havaya kaldırılması prensipte mümkün olsa da, bu olayın gerçekleşeceği gün bugünden çok uzakta.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...