11 Ekim 2014 Cumartesi

Power Point Sunum Yapmanın Yolları1. Hangi işin ne kalitede yapıldığı o işin nasıl sunulduğunun yanında önemsiz bir detaydır.
2. İzleyicilerin ,sizi dinleyenlerin koltuğuna oturun!Ne biliyor?Ne bekliyorlar?Onlara ne ilginç gelecek,onları ne odaklanmış tutacak?Bu soruların yanıtlarını listelemeden sunumu hazırlamaya başlamayın.
3. Bir hikaye anlatın:Hikayelerin giriş ,gelişme,sonuç bölümleri olur .Slaytların da olmalı.Sunum bittiğinde insanların aklında vermek istediğiniz o net mesaj yankılanmalı.
4. Kısa tutun:Sunum yapılırken insanlar aklından bir çok şey geçirebilir."Ah keşke biraz daha konuşsa ..."onlardan biri değil.
10/20/30 kuralı hayatınızı kurtaracaktır.Slayt sayısı 10'da ,sunum süresini  20 dakikada ,font büyüklüğünüyse minimum 30 puntoda tutun.Süre daha fazla olması gerekiyorsa bunu 2 veya 3 bölüme yayın.Her bölüm 20 şer dk. ve 10 slayttan oluşmalı.Seth Godin'in slayt başına en fazla altı kelime kuralı çok iddialı ama aklınızda bulunsun.
5. Yazılar okunsun:Eğer odanın en arkasındaki kişi slaytta yazılanları okuyamıyorsa seçtiğiniz fontu büyütmeniz gerek.Başlıklar için Arial,Verdana ,Helvetica,Myriad Pro;metinler için Times Roman ,Garamond,Goudy,Palatino gibi fontları tercih edin.


6. Efektlerden kaçının:Evet ,dönmedolap gibi gelen slytlar 2000'li yılların başında eğlenceliydi ama zaman ve algı değişiyor,yanar dönerli sunumlardan uzak durun.
7. Görsel seçimine özen gösterin:Eğer sunumda başarısız olmak gibi iddialı bir hedefiniz yoksa clip art imajlardan kaçınmalısınız.Elinizde kendi görsel malzemeniz olmadığı takdirde profesyonel stok fotolardan faydalanın.
8. Hazırlık yapın:Slaytlarınız ne kadar iyi olursa olsun konuşmaya yeterince hazırlanmazsanız insan olarak başladığınız bir sunumu maket olarak bitirebilirsiniz.Slaytsız otamda pratik yapın.
9. Göz kontağı kurun:İzleyiciyle bağı kaybettiğiniz an tüm sunum anlamını yitirecektir.Tüm slaytları kafanıza kazıyın.Akıcı şekilde ,çok hızlı gitmeden ,güvenli ve yüksek sesle konuşun.Ve artık pratik yapmıyorsunuz duvara değil,insanlara bakın.
10. Kancayı hemen atın: İzleyenleri ilk slaytta şaşırtın.Koltuklarında doğrulup sizi daha can kulağıyla dinlemeye başlayacaklar.İzleyicilerle sunum arasında duygusal bağ kuracak örneklere ağırlık verin.
Sunumla ilgili sizin coşkunuz karşı tarafa da geçecektir

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...