25 Aralık 2014 Perşembe

2015 YGS Fizik Konu Dağılımları
2015 YGS sürecinin başlamasıyla beraber adayların en çok ihtiyaç duydukları noktaların başında ygs konuları geliyor. Bu yazımızda YGS Fen Bilimleri Konuları arasında yer alan 2015 YGS Fizik Konularına yer veriyoruz. YGS Fizik testinde hangi konulardan ağırlıklı olarak soru çıkıyor? sorusunun cevabını vereceğimiz yazımıza öncelikle YGS Fizik testinin genel bilgilendirmesiyle başlayalım. YGS Fizik testi genel olarak ne tür sorulardan oluşur? Testin adaylardan istedikleri nelerdir? gibi sorulara cevap bulduktan sonra asıl konumuz olan 2015 YGS Fizik Konuları‘na geçeceğiz.

YGS Fizik Testi’nin Genel Özellikleri Nelerdir?
Bilindiği üzere Fizik testi YGS Fen Bilimleri testi içerisinde yer alan ve 14 sorudan oluşan bir testtir. Fizik testi diğer testlerden biraz daha farklı olarak ilköğretim müfredatı da odaklıdır. Test sayısal bölümü öğrencilerin kolaylıkla çözebileceği sorulardan oluşmaktadır. Fakat eşit ağırlık, sözel ve meslek lisesi gibi Fizik soruları çözme durumuyla karşı karşıya kalan diğer bölümlerin öğrencilerinin sorular karşısında zorlandığını söyleyebiliriz.
Fizik bölümünden Ygs Fen Bilimleri testinde 14 soru çıkıyor.

2014 FİZİK SORULARI DEĞERLENDİRMESİ:
Fizik Bölüm Başkanı Ergun Bulşu: “Sınava giren öğrencilerimizden gelen bilgilere göre 2014 YGS’de, Fizik soruları beklenen konulara uygun olarak sorulmuştur. Matematiksel işlemlere fazla girilmeden, kavramlar ön plana çıkarılarak, yargı içeren sorulara ağırlık verilmiştir.” ifadelerini kullandı.

2015 YGS Fizik testine hazırlanan adaylar için tavsiyemiz;
Fizik testi soruları genellikle belli kalıplarda adayların karşısına gelir. Yani adayların karşısına sürpriz sayılabilecek sorular gelmez. Bu sebeple adaylar düzenli bir şekilde YGS Fizik sorusu çözerler ve karşılarına gelebilecek hemen hemen tüm kalıplara kendilerini hazırlarlarsa 2015 YGS Fizik Konuları‘nda zorluk çekmeyeceklerdir.
Verdiğimiz tüm bu bilgilerden sonra 2014 YGS Fizik Konuları‘na geçebiliriz. Aşağıda tablo olarak konuları inceleyebilirsiniz. Konular 2014 YGS’ye göre oluşturulmuş olup 2015 YGS’de çıkması en muhtemel konulardır. Soru sayıları 2014 YGS’ye aittir. Fikir vermesi amacıyla konulmuştur.

2015 YGS Fizik Konu ve Soru Dağılımları
1 Fiziğin Doğası 1
2 Basınç 1
3 Isı ve Sıcaklık 2
4 Doğrusal Hareket 1
5 Dinamik 1
6 İş ve Enerji 1
7 Elektrik 3
8 Mıknatıslık 1
9 Optik 1
10 Ses 1
11 Sıvıların kaldırma ilkesi 1
Toplam 14

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...