25 Nisan 2015 Cumartesi

Profesör Stephen Hawking

Okuyacağınız yazı ve röportaj, bilim dünyasının yaşayan efsane ismiyle yapılan ve Türk basınına özel röportajıdır. Okuyacağınız bu röportaj, bilim adamının  ilerleyen yaşı ve hastalığına, doktorlarının ‘ dinlenmelisin’ uyarılarına ve röportaj yasağına rağmen yapılan bir röportajdır.
                     Neden Profesör Stephen Hawking?
   


  Bilim dünyasının yaşayan en büyük  ismi.  O’ na ulaşmak hiç kolay değil. Peşinde onlarca gazeteci var. Nasıl olmasın ki, ağzından çıkan her söz tartışmalar yaratırken, o , eleştirilere kulak asmadan kendi yolunda ilerliyor. Engel tanımıyor. Bedeni fiziksel anlamda engel tanısa da, o,  beyniyle, iradesiyle ve inandığı yolda ilerleyerek ‘engelsiz’ yaşamın sembolü oluyor. Profesör Stephen Hawking’ i, sadece fotoğraflarına bakarak ya da konuşmalarını dinleyerek içinde bulunduğu durumu anlamak pek de mümkün değil. Onunla bire bir  yan yana kaldığınız zaman, ona olan saygınız, hayranlığınız daha da artıyor.
                     

Neden mi Profesör Stephen Hawking? Onlarca sebepten. Her buluşu tartışma yaratan,‘ Tanrı’yı kozmoloji dışında tutan’ tavırları nedeniyle radikal ilahiyatçıların eleştirilerine hedef olan, renkli yaşamıyla dikkat çeken, bilim dünyasında yazdığı kitapların anlaşılabilir yazı dili sayesinde, 7’den 70’e evren bilimi okutan, sevdiren bir bilim adamı  ‘ O’…
         
 Günün Birinde Baba Olabileceğini Hiç Düşünmemiş
                          
  Harika bir ekibi, hemşiresi ve asistanları var. Hepsi, Profesör Hawking’in etrafında dönüyor. Bu bağlılık zorunluluk sonucu oluşan bir ilişki değil yürekten, saygı ve sevgiyle dolu bir bağ. Bu bağ, sizi de içine alıveriyor.
  Evet, Profesör Stephen Hawking 21 yaşında hayatının henüz çok başında yakalandığı ALS hastalığı karşısında önce şaşırıyor. ‘ Neden ben?’ diye soruyor. Hayata isyan ettiği de oluyor. Ve o dönem, ilk tepkisinin ‘ korku’ olduğunu öğreniyorum. Bilim adamını hayatını tekerlekli sandalyede sürdürmeye mahkum eden bu hastalık, onu önceleri bir hayli korkutmuş. Ama,  ilk şaşkınlığı attıktan sonra onu hayata bağlayan yine aynı şaşkınlık ve evrene olan merakı olmuş. Bilim adamı, ilk kız arkadaşı  Jane Wilde ile hastalığına rağmen evlense de yakınlarının iddialarına göre, o dönemler baba olabileceğini hayal bile etmemiş. Sonradan, Profesör Hawking  30 yıllık ilk evliliği boyunca üç çocuk babası oluyor.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...